הנדסת תוכנה

רכזת המגמה: דפנה רשתי לוי

מגמה מדעית טכנולוגית מובילה, תלת שנתית, המתמחה במדעים (5 יח”ל) ובמקצועות מחשב שונים (10 יח”ל). הבחירה במסלול זה מאפשרת להבין טוב יותר את העולם המדעי-טכנולוגי הסובב אותנו, מציעה לימודים מעניינים ומאתגרים וסוללת את הדרך להשתלב בתעשייה ובמחקר בישראל. 

במדעי המחשב יכירו התלמידים את עקרונות הכתיבה האלגוריתמית כתנאי לפיתוח תוכניות מחשב תוך שימוש ומימוש בסביבת פיתוח מונחית עצמים בשפת Java, בנוסף ילמדו תלמידי המגמה תכנות מונחה אירועים וכתיבת משחקים ב python. בהתמחות ילמדו תלמידי המגמה מערכות טלפונים חכמים ותכנות באנדרואיד (או אחת החלופות האחרות המוצעות ע”י משרד החינוך, ועומדות בפני שינוי בשנת הלימודים הנוכחית).

לימוד תכנות טלפונים חכמים בתיכון הוא צעד חשוב המקנה יתרון לתלמידים בעידן הטכנולוגיה המתקדמת. הפיתוח של אפליקציות למכשירים ניידים הוא תחום שפועל בקצב גבוה ומהווה חלק מבלתי רכיש בחיי היומיום שלנו. הנגשות ידע וכישורים בתחום זה מספקת הזדמנויות מקצועיות ותחושת השפעה מיידית על הסביבה הטכנולוגית שלנו.

למה כדאי ללמוד במגמת הנדסת תוכנה?

  • עבודה עם טכנולוגיה מתקדמת:  למדעי המחשב היום נפתחות יכולות מרוחקות לעבוד עם טכנולוגיה מתקדמת. פיתוח אפליקציות מתקדמות למכשירי Android מאפשר להצטרף למסע הטכנולוגי המתרחש סביבנו.
  • היכולת ליצירה יצירתית: הפיתוח של אפליקציות דורש יצירתיות וחשיבה מחדש. הלמידה בתחום זה תפתח לתלמידים את היכולת לפתח רעיונות חדשים ולממש אותם בצורה מעשית.
  • התמקצעות מוקדמת: עם ידע בתחום התכנות למכשירים ניידים, יש לתלמידים הזדמנויות להתמקצע בעתיד ולהיכנס לעולם התעסוקה כמתכנתים או מפתחי אפליקציות.
  • פתח ללמידה עצמית: תחום התכנות ופיתוח האפליקציות פתח ללמידה עצמית וחקר נושאים טכנולוגיים חדשים. כך, התלמידים משתפרים ביכולת ללמוד ולהתמודד עם טכנולוגיות חדשות.
  • שפה נדרשת בשוק העבודה: Java, שפת התכנות שמשמשת בפיתוח אפליקציות Android, היא שפה פופולרית ונדרשת בשוק העבודה. הלמידה שלה מספקת יכולת טכנולוגית והכשרה מוקדמת לעולם התעסוקה.

איך נראים הלימודים במגמה?

לבד מהלימודים העיוניים, במסגרת מגמה זו התלמידים לומדים שלושה מקצועות התמחות ברמה של 5 יח”ל: 

מקצוע מדעי – פיסיקה/כימיה/ביולוגיה (בכפוף להתאמת התלמיד ולאפשרויות המערכת). לקריאה נוספת אודות המגמות המדעיות, יש להיכנס לדף המקצוע הרלוונטי.

מקצוע מוביל – מדעי המחשב – במגמה זו המקצוע נלמד במשך שנתיים (ולא שלוש) ובחינת הבגרות 5 יח”ל בסוף כיתה י”א.  לקריאה נוספת על מגמת מדעי המחשב יש להכנס לדף המקצוע. 

מקצוע ההתמחות – תכנות אנדרואיד וטלפונים חכמים – פרוייקט גמר. מקצוע ההתמחות נלמד במשך שנתיים החל כיתה י”א. בכיתה י”ב כותבים התלמידים פרוייקט אישי בהיקף נרחב. בחינת הבגרות היא בחינה בע”פ ומהותה הגנה על הפרוייקט. בשל אופייה המיוחד, ציוני הבגרות במקצוע זה גבוהים מאד וכמעט שכל התלמידים מקבלים ציון מושלם

לפניכם דוגמאות תוצרים של בוגרי המגמה:

קריטריונים להערכה

המקצועות נלמדים כמקצוע תלת שנתי או דו שנתי, בהתאם למסלול. לפיכך מפורט המסלול המלא:

כיתה יוד

מחצית / מקצוע

מדעי המחשב

מטלת ביצוע

א’

שיעורי בית, בחנים ועבודות 30%

מבחנים 65%

תלמידאות 5%

שיעורי בית ועבודות 90%

תלמידאות 10%

ב’

שיעורי בית, בחנים ועבודות 30%

מבחנים 65%

תלמידאות 5%

שיעורי בית ועבודות 45%

תלמידאות 5%

עבודה על פרוייקט גמר 50%

שנתי

ממוצע ציוני שתי המחציות

ממוצע ציוני שתי המחציות

ציון הבגרות

 

הציון השנתי כאמור 30%

פרויקט הגמר על כל חלקיו – לרבות ספר הפרוייקט 50%

בחינה בע”פ על פרוייקט הגמר 20%

כיתה י”א

 

מחצית / מקצוע

מדעי המחשב (מגמת הנדסת תוכנה, בגרות 5 יח”ל בסוף י”א)

הנדסת תוכנה – תכנות טלפונים חכמים

א’

שיעורי בית, בחנים ועבודות 30%

מבחנים 65%

תלמידאות 5%

שיעורי בית ועבודות 90%

תלמידאות 10%

ב’

שיעורי בית, בחנים ועבודות 15%

מבחנים 30%

מבחן מתכונת 50%

תלמידאות 5%

שיעורי בית ועבודות 90%

תלמידאות 10%

שנתי

ממוצע ציוני שתי המחציות

ממוצע ציוני שתי המחציות

ציון ההגשה לבגרות

ציון שנתי מדמ”ח כיתה יוד 30%

ציון שנתי כיתה י”א 70%

 כיתה י”ב

 

מחצית / מקצוע

הנדסת תוכנה – תכנות טלפונים חכמים

א’

שיעורי בית ועבודות 30%

פרוייקט הגמר וחלקיו השונים – עמידה בדרישות ובמועדי ההגשה 60%

תלמידאות 10%

הציון השנתי לבגרות

ציון שנתי כיתה י”א 15%

שיעורי בית ועבודות 10%

תלמידאות 5%

פרויקט הגמר על כל חלקיו – לרבות ספר הפרוייקט 50%

בחינה בע”פ על פרוייקט הגמר 20%

במקצוע זה בחינת הבגרות היא בחינה בע”פ ע”י בוחן חיצוני מטעם משרד החינוך

 

למי מיועדת המגמה?

המגמה מיועדת לתלמידים טובים במתמטיקה ובמדעים, המעוניינים במקצועות העתיד, במסלול המשלב מקצועות מרתקים ועכשוויים, המוכנים להשקיע ממרצם וזמנם למען עתידם. ימי הלימוד במגמה ארוכים, התלמיד זכאי ומחויב בימי לימודים ארוכים כנגזרת של תוספת מקצוע המגמה.

תנאי קבלה

ממוצע תעודה 85 לפחות, ללא ציונים שליליים, ציון 90 לפחות במתמטיקה ומדעים, התנהגות ללא דופי וראיון התאמה אישי.

 

דברים נוספים שחשוב לנו שתדעו…. 

בנוסף לתעודת הבגרות, בוגרי המגמה זכאים לתעודת הסמכה טכנולוגית בוגר המגמה, רשאים להמשיך את לימודיהם בכיתות י”ג-י”ד לקראת התואר הנדסאי, ויהיו רשאים לשרת בצה”ל, ברוב המקרים, במקצועות אלו.

מקצועות מגמת הנדסת תוכנה מזכים בציוני בונוס במוסדות להשכלה גבוהה. מגמת הנדסת תוכנה היא המגמה היחידה בה רשאי תלמיד ללמוד שלושה מקצועות התמחות מוגברים: מדעי המחשב, מקצוע מדעי ומקצוע ההתמחות. עובדה זו משפרת עד מאד את ציוני ההתאמה של התלמיד לאוניברסיטאות ומשפרת את סיכויי התלמיד להתקבל לעתודה האקדמאית.  מוסדות מסוימים, כמו הטכניון, מזכים את בוגרי המגמה בבונוס נוסף.

בחינת הבגרות במקצוע המגמה, היא פרוייקט אישי ברמה של 5 יח”ל (רמה מוגברת), ולא מבחן בכתב. עובדה זו מאפשרת לתלמיד לכתוב פרוייקט בתחום הקרוב לליבו ומסבירה את הציונים הגבוהים שהתלמידים משיגים במקצוע זה.דפי עבודה להורדה